Termíny Tišnovského geopivka v roce 2022

V roce 2022 byla pravidelnost našich termínů napadena viry, resp. jejich následky. Přesto geopivko zůstává a snaží se plnit termíny pravidelných eventů Tišnovského geopivka - třetí čtvrtek v měsíci.
Oleg by řekl, že to musí být jasné každému, přesto se najdou jedinci, kteří tápou a nevědí, ... ;-)

2022

:: 10. února 2022, čtvrtek
:: 23. března 2022, středa
:: 21. dubna 2022, čtvrtek
:: atd.

pátek 19. dubna 2013

Tišnov je rájem „kačerů“ díky Geopivku


Ve čtvrtek 11. dubna 2013 vyšel v týdeníku 5+2dny krátký článek o Tišnovském geopivku.

Tišnov je rájem „kačerů“ díky Geopivku

Za originálními schránkami a akcemi jezdí do Tišnova vyznavači geocachingu z celé republiky.

TIŠNOV | Návštěvníci tišnovské hospůdky U Palce si už zvykli na skupinku poněkud neobvyklých návštěvníků, kteří se tam jednou měsíčně schází. Každý z nich má v pohotovosti mobil či GPS přijímač a v kapse připravenou čelovou svítilnu.

Někdy se jim divoce rozpípají mobily. To se pak jako jeden muž zvednou a bez placení odejdou. Vrchního ale ani nenapadne je pronásledovat. Ví, že jsou to členové Tišnovského geopivka a že se za pár minut vrátí z úspěšného lovu „keší“.


Vyznavači geocachingu

„Geo v názvu našeho spolku odkazuje na hru Geocaching. A příponu ,pivko´ snad není třeba komentovat. Jsme příznivci této turistické hry, kteří se zde scházejí, aby si u dobrého moku vyměnili své zkušenosti z odlovů, pohovořili o připravovaných nových keších a naplánovali další akce,“ prozradil Jan Šafařík z Tišnovského geopivka. 
Hráči geocachingu hledají keše - schránky, jejichž souřadnice jsou zveřejněny na stránkách www.geocaching.com. Keš obsahuje minimálně deník, kam hledači přezdívaní kačeři (z anglického „geocacher“) zapíšou, kdy schránku nalezli. 
V celém světě je dnes rozmístěno přes dva miliony těchto schránek, u nás jich je přes třicet tisíc. 
Keše, které vytvářejí členové Tišnovského geopivka mají mezi kačery v celém Česku vynikající reputaci. Za nápaditými schránkami, které vytváří hráč s přezdívkou Berx.CZ, jich do Tišnova ročně míří tisíce. 
V lese mohou najít třeba dřevěnou krabičku, která skrývá miniaturní koupelnu se sprchovým koutem i myjící se panenkou. Není náhoda, že v žebříčku oblíbenosti autorů českých keší zaujímá Berx.CZ třetí místo. 


Zázraky ze zbytků

„Snažím se, aby mé keše měly zajímavou myšlenku. Miniatury vyrábím ze zbytků, zužitkuju tak třeba překližku ze staré skříně,“ líčil Berx.CZ, který už originálních schránek po večerech vyrobil přes třicet.
Mezi hráči jsou vyhlášené také akce, které členové Tišnovského geopivka pořádají. Například začátkem roku 2012 připravili takzvanou Kumulovanou oslavu.
„Začali jsme ve čtyři hodiny příchodem Nového roku, potom jsme vytáhli transparenty k Vítěznému únoru, rozdali valentýnské dárky, následovalo šlehání pomlázkami, oslavy konce školy, později konce světa a k večeři jsme měli těsně před Silvestrem štědrovečerního kapra,“ vzpomínali členové Tišnovského geopivka ve své oblíbené hospůdce.

středa 17. dubna 2013

Nové keše nového člena Tišnovského geopivka

Náš nový člen Tišnovského geopivka Lugia010719d1 vykazuje s probouzejícím se jarem extra velkou potenci v zakládání nových keší a tak se nám tu v rychlém sledu objevilo hned pět novinek:

FIT VUT

GC49KPN



Fakulta Informačních Technologií na VUT byla založena 1.1.2002. Vznikla z Ústavu informatiky a výpočetní techniky (ÚIVT), který vznikl v roce 1964 na Fakultě elektrotechnické (FEL) jako Katedra samočinných počítačů. V roce 1993 byla Fakulta elektrotechnická reorganizována na Fakultu elektrotechniky a informatiky (FEI).
V současnosti FIT nabízí tříleté bakalářské studium a dvouleté magisterské studium v oboru Výpočetní technika a informatika a doktorské studium ve vědním oboru Informační technologie.
Fakulta se nachází v bývalém Kartuziánském klášteře, založeném v roce 1375 a v objektu bývalého pivovaru.



Pohled na klášterní areál z boku


Pokud se chcete o historii fakulty dozvedět další informace, více se dozvíte zde.
A zde se můžete podívat na mapu areálu.



Pohled na silnici mezi klášterem a novou částí fakulty


A teď už k samotné keši. Keška je na místě, odkud je areál kláštera vidět z boku. Je to krabka velikosti regular a při publikaci obsahuje logbook a pět CWG. Není to nic extra, ale snad někoho větší tradička ve městě potěší :) Vkládání kinderbordelu a kinderšrotu povoleno.


Metal #03: Timeless Miracle

GC3GCTP


Tak nám tu napípaly další kešky. A opět mysterky. Určitě máte radost, že další trotl sviní brněnskou mapu modrým morem, že? ;) Nemusíte se ale bát... Nebude to nic, co by nezvládla vyluštit průměrná cvičená opice.
Teď už ale k věci. Tato keš je součástí série, která byla pracovně nazvána "\m/_(>_<)_\m/", což je smajlík, který má při troše fantazie představovat pařícího Metalistu. Ano, tato série je věnovaná práve tomuto hudebnímu žánru. Nečekejte ale žádný brutality, kešky z této série budou věnované jednotlivým méně známým kapelám, hrajícím melodické subžánry Metalu, jako napříkladPower Metal :)
Tato série vzniká hlavne proto, že se mi v posledních několika letech povedlo najít dost lidí, kterým se taková hudba líbí, jen nevěděli, že existuje. Pod pojmem Metal si totiž lze představit různé věci a ne každej ví, že existují i takové kapely jako Dragonforce, Stratovarius nebo Rhapsody of Fire.
Počet keší této série není nijak pevně dán. Kešky prostě budou růst jako houby po dešti a po každé páté se zjeví i jedna bonusovka. Pravděpodobně všechny kešky budou typu mystery. Protože sám nemám mysterky moc rád, nemám problém s tím, když někdo odloví kešku bez luštění, takže tichá pošta nebo gcfinálky = vaše volba. Zadání mysterky by vždy mělo být jednoznačné a vždy bude k dispozici ověřovač souřadnic (a v případě přesunutí finálky i korekční vzorec pro výpočet ze staré finálky). Umístění kešek nemusí s tématem luštění nijak souviset a tišnovskou kvalitu provedení krabiček ode mě taky nečekejte, ale budu se snažit, aby to nebyly úplný zaokapovky ;) Tož děcka, hoblujte! \m/
Tak po delší době Metalová série opět pokračuje, tentokrát kapelou bez ženských vokálů :) Třetí kapela se jmenuje Timeless Miracle, pochází ze švédského Malmö a už je několik let dočasně neaktivní. Její členové ještě pořád jsou:
Mikael Holst - zpěv, baskytara
Sten Möller - kytara
Patrick Vir - baskytara
Fredrik Nilsson - klávesy
Kim Widfors - bicí
Kapela má na kontě tři dema a hlavně první a jediné album Into the Enchanted Chamber z roku 2005 a rozpracované, ale nedokončené druhé album, na které fanoušci už dlouhá léta čekají. Žánr, který kapela hraje, je opět Melodic Power Metal, ale s různými folkovými a symfonickými prvky. Texty jsou převážně o vlkodlacích, středověku, vlkodlacích, pohádkách a hororech, a... vlkodlacích. Nečekejte ale nic vážného, tahle kapela to bere tak trochu s nadhledem ;)
Aktuální stav kapely je nejasný a něco málo lze odvodit pouze z občasných útržků konverzací mezi fanoušky a členy kapely, válejících se různě po netu (válí se ty útržky, ne kapela ;) ). Pravděpodobně byla činnost kapely na neurčito pozastavena kvuli osobním záležitostem členů kapely (rodina, stavba baráku nebo nahrávacího studia, atd.) a zatím se počítá s tím, že několik let slibované druhé album kapely bude jednou vydáno. Třeba to v roce 2013 konečně dopadne :)
Protože kapela není nijak aktivní a první album už prakticky není možné legálně koupit, jinak než stažením z netu se k jejich hudbě asi nedostanete. Naštěstí i na českých sdílecích serverech se to občas válí ;)
Diskografie:
Rok
TypNázev alba
2002
DemoIn The Year Of Our Lord
2003
DemoThe Enchanted Chamber
2004
DemoThe Voyage
2005
AlbumInto the Enchanted Chamber
Vaším úkolem bude poslechnout si skladbu (pro naše potřeby označena jakomystery.mp3), ve které kapela poupravila pohádku o Červené Karkulce tak, že jí místo vlka poslala do cesty vlkodlaka - a horor byl na světě :)
Pro získání finálních souřadnic zjistěte:
A = Pořadí, v jakém se skladba nachází na albu Into the Enchanted Chamber
B = Kolikrát se v celé skladbě vyskytuje následující refrén? (sudé číslo... ale to vám je vlastně jedno, když tu máte ověřovač, že? ;))
"Look at me you will see what the moon has done to me
I'm a child of the brightest of nights
Come to me you'll be free of the trouble life can be
Into hell I will send your lost soul, I will drag you into darkness"
A pokud jste přežili tuhle vlkodlačí Metalovou smršť, můžete si v klidu pustit třeba pohodovou The Gates of Hell.mp3. Tady se ale už nic neluští ;)

Archiv stahujte zde: Přímý download nebo Uloz.to
...
Tentokrát je finálka v úplně jiné oblasti než minule a je provedená jiným způsobem. Vlastně všechno se úplně změnilo i oproti původním plánům, protože na místě, kde měla tato keška být, vyrostly finálky a stage Dodekaedrů :P Původně i to luštění mělo být úplně jiné a grafika listingu lepší, ale protože jsem o většinu materiálů (kromě už hotové, fyzické kešky) asi přišel, je tento listing tak trochu recyklace předchozího. Mám tu v záloze ale i originálnější kousky, takže se ještě pořád máte na co těšit :). Pokud se mi povede staré materiály obnovit, tak dojde ke kosmetickým změnám listingu, ale na finálku a luštění už to nebude mít vliv. Případné chyby v luštění, listingu nebo špatný stav kešky mi hlašte. Chovejte se pokud možno nenápadně. A samozřejmě jako vždycky, finálka není zas tak daleko od výchozích souřadnic ;)
Na první stránce logbooku najdete bonusovou indicii!
Užitečné odkazy:
Fanouškovská skupina "Bring Back Timeless Miracle" na FaceBooku
Timeless Miracle na MySpace
Ukázka "Voices from the Past" z nedokončeného druhého alba
Demoukázka "Queen of Egypt" z nedokončeného druhého alba
Starší demonahrávka "Sir Martin" vydaná mimo jakékoliv album
Encyclopaedia Metallum - zde najdete všechny důležité informace o Metalových kapelách, albech, skladbách. Určitě využijete i při luštění některých keší z této série :)
Metal Storm - online webový portál s články, recenzemi i užitečnými informacemi o jednotlivých kapelách, albech, atd.


Jigsaw #01: Public Transport

GC3GCTA


Jigsaw je série jednoduchých mysterek, ve kterých si složíte virtuální puzzle. Tyto kešky vznikly hlavně pro zábavu a aby bylo co lovit. Hlubší smysl v tom nehledejte :) Pokud vás skládání puzzle nebaví, souřadnice keše najdete u svého distributora finálek nebo u mě :P


Série nemá žádný předem specifikovaný počet keší a může se náhodně dál rozrůstat, ale taky nemusí. Výchozí souřadnice netvoří žádný obrazec, ale můžou (někdy i spolu s finálkou) něco naznačovat.

V keších taky naleznete bonusová čísla, která se vám snad jednou budou hodit.

První puzzle je tématicky zaměřeno na něco, co většina z nás studentů využívá každý den (i ti, co nechodí na přednášky... přece do hospody nebudeme chodit pěšky, že?) - Městská Hromadná Doprava (když to cukne, jsou všichni na jedné hromadě). I v případě, že jste třeba nadčlověk a MHD vám smrdí, po prvním neúspěšném pokusu o přesun z hospody po třech pívech vlastním geovozem půjdete pod zámek rychleji než listingy v dosahu simanteama. Proto i pro vás jsou tu šaliny, trajfly a busy. Dost debilních keců, finálk... teda luštěte, puzzle o 252 kusech. Do logu pak můžete napsat, jak dlouho vám skládání trvalo :)
Fyzická keška je v tomto případě PETka, kterou jsem vyhrál v tombole v Tišnově na eventu Numerologicke orgie V – Bonus i s logbookem a tužkou.


Jigsaw #02: Beer

GC3GCT0


Jigsaw je série jednoduchých mysterek, ve kterých si složíte virtuální puzzle. Tyto kešky vznikly hlavně pro zábavu a aby bylo co lovit. Hlubší smysl v tom nehledejte :) Pokud vás skládání puzzle nebaví, souřadnice keše najdete u svého distributora finálek nebo u mě :P


Série nemá žádný předem specifikovaný počet keší a může se náhodně dál rozrůstat, ale taky nemusí. Výchozí souřadnice netvoří žádný obrazec, ale můžou (někdy i spolu s finálkou) něco naznačovat.

V keších taky naleznete bonusová čísla, která se vám snad jednou budou hodit.



Druhé téma souvisí nejen se studentským životem. Však kdo nezná pivo, ten není Čech. A každý si pije to svoje. Někdo slintá nad škopkem gambáče, jiný se snaží spáchat sebevraždu pozřením zeleného zákalu z Prýglu. My, kdo máme rádi pivo, si radši zajdeme někam, kde mají ochutnávky různých piv z minipivovarů po celé České Republice (I tady v Brně se umí vařit dobré pivo, když se chce. Kolega Mgr. Jan Šafařík, znalec místních bývalých i současných pivovarů, toto téma velmi detailně zpracoval ve svých keších). Někam, kde se umí o pivo postarat, kde ho umí čepovat. A co vy? Máte radši pivo čepované na hladinku nebo natřikrát roztočené z půlmetrové výšky a s pořádnou čepicí? Nebo si radši dáte Kofolu? Někdy je asi lepší chlastat černou vodu s cukrem než se nechat otrávit...
Dnes je na čepu novinka z Brněnského minipivovaru Jigsaw. Jedná se o světlý ležák brněnského typu a jak už jeho název "Beer" napovídá, jde o opravdu poctivé pivo. Díky nižsímu prokvašení má vyšší souřadnicovitost a protože při jeho výrobě bylo použito cca 40% tradičkového sladu, má toto pivo i mnohem výraznější finálkovost než ostatní piva v této kategorii. Beer má 165 jednotek dílkovitosti. Je toho 30 litrů a na čepu bude k dispozici již od tří.


Jigsaw #03: Rail

GC3GBXZ


Jigsaw je série jednoduchých mysterek, ve kterých si složíte virtuální puzzle. Tyto kešky vznikly hlavně pro zábavu a aby bylo co lovit. Hlubší smysl v tom nehledejte :) Pokud vás skládání puzzle nebaví, souřadnice keše najdete u svého distributora finálek nebo u mě :P


Série nemá žádný předem specifikovaný počet keší a může se náhodně dál rozrůstat, ale taky nemusí. Výchozí souřadnice netvoří žádný obrazec, ale můžou (někdy i spolu s finálkou) něco naznačovat.
V keších taky naleznete bonusová čísla, která se vám snad jednou budou hodit.


Do třetice všeho dobrého. A opět keška na velmi studentském místě. Koleje nebo koleje? Toť otázka. Pivo, to je oč tu běží. A když se to s pivem přežene, tak se můžete třeba i na kolejích válet, než se doplazíte do postele na kolejích. Tak a teď už si vyluštěte puzzle, které má 108 dílků a valte, ať vám neujede vlak.

Safarici #4000 CWG

V pátek 12. dubna jsme dosáhli milého mezníku, když nám ve sbírce našich CWG  přistálo čtyřtisící unikátní cwg.


Při této příležitosti jsme do světa vypustili nové cwg.


Kníničky - dálniční propustek

Kníničky - dálniční propustek
Německá exteritoriální dálnice Breslau-Wien

GC48FGW


Tato keš vás dovede k dalšímu z pozůstatků nedokončené exteritoriální dálnice Vídeň - Wroclaw také známé pod názvem „Hitlerova dálnice“.
Jedná se o jeden z propustků pro Rozdrojovický potok. Po korytě potoka však už není ani památky. Voda Rozdrojovického potoka se ztrácí v polích často už před prvním průtokem pod dálnicí propustkem u Rozdrojovic. Na jihu se nacházi zářez, kde byla zbudovaná kníničská střelnice. Tento zářez prudce přechází v násep, který však nebyl dosypán do požadované nivelety dálnice. Plocha náspu nad propustkem je využita jako zahrádkářská kolonie. Cesta procházející mezi zahrádkami vede středem dálnice v místě dělícího pruhu a v pozadí stoupá na finální úroveň nivelety. Původní niveleta náspu měla vést odhadem v úrovni střech současných chatek. Zamýšlená výška náspu se dá odhadnout podle pokračování svahu nad jeho současnou úroveň na severním okraji.


Východní strana propustku se vpustí.


Archívní letecký snímek z výšky 10 km, zaznamenaný při vojenském leteckém snímkování Československou armádou po 2. světové válce.


Detail leteckého snímku, kde je jesně viditelný východní okraj propustku.


Exteritoriální dálnice Breslau-Wien (Wroclaw-Vídeň) také známá pod názvem „Hitlerova dálnice“, či zkratkou A88 je označení nedostavěné dálnice která měla přes Moravu a severovýchodní Čechy spojovat Vídeň s dnes polskou Vratislaví. Podle následného projektu měla mít dálnice délku 320 km. Rozestavěno bylo 83 km na území dnešní České republiky.
Přípravné práce započaly ještě před koncem roku 1938 a jejich postup je z dnešního hlediska ohromující. Plány i pozemky pro výstavbu byly připravené za pouhé tři měsíce. Pozemky poté předala československá vláda Německu. Po okupaci zbytku českých zemí a vzniku Protektorátu Čechy a Morava dochází k dalšímu zrychlení přípravy výstavby této dálnice. Územím protektorátu měla dálnice procházet v délce 65 km a s jejím zprovozněním se počítalo koncem roku 1940.
Dálnice se začala budovat 11. dubna 1939, avšak 30. dubna 1942 byla její stavba v důsledku ekonomických potíží a vojenských neúspěchů nacistického Německa zastavena. Až do konce druhé světové války hlídala staveniště německá armáda. Po válce bylo staveniště opuštěno a došlo k likvidaci různých stavebních zařízení, která na staveništích zůstala. Nedokončená dálnice pak chátrala především z důvodu, že se s její výstavbou již nepočítalo.
Rozestavěné úseky původní dálnice začínají na jihu v katastru obce Medlova na jižní Moravě a končí na severu pak v katastru obce Městečko Trnávka na severozápadě Moravy. Některé úseky původní dálnice byly později využity při výstavbě novějších silnic, jako například část trasy rychlostní silnice R52 v katastrech obcí Syrovice a Sobotovice. Některé současné koncepce počítají s využitím téměř celé trasy této dálnice pro výstavbu nové rychlostní silnice R43.

Prameny:
[1] Janda, Tomáš - Lídl, Václav: Německá průchozí dálnice, I. díl – Severní úsek, Ředitelství silnic a dálnic ČR.
[2] Janda, Tomáš - Lídl, Václav: Německá průchozí dálnice, II. díl - Jižní úsek, Ředitelství silnic a dálnic ČR.
[3] http://www.dalnice.com/historie/planovani/nem_u_nas/nem_dal_v_csr.htm
[4] http://cs.wikipedia.org/wiki/Exteritoriální_dálnice_Vídeň_-_Vratislav


      



Nový člen Tišnovského geopivka

24. tišnovské geopivko nám přineslo další přijímací ceremoniál a novým členem se stal Lugia010719d1. Záznam z přijímání nového člena můžete díky pohotovostni našeho milého Saturnina shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=V_OvDkiYb2M.


středa 3. dubna 2013

24. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO

Drazí kačeři i mudlopřátelé :-), po delší odmlce se opět sešel měsíc s měsícem :-D a tak slavnostně oznamujeme, že dalším „všelidovým hlasováním“ členů Tišnovského geopivka jsme dokonvergovali k termínu dalšího společného setkání. Takže do svých diářů významných akcí si rychle poznamenejte:

Co: 24. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO
Kdy: čtvrtek 11. dubna 2013, od 19:00
Kde: hospoda „U Palce“, N 49° 20.994', E 16° 25.204'


Pokud máte rádi geocaching, Tišnov a naše kešky :-), tak jste vítáni. Rádi se seznámíme s dalšími stejně postiženými lidmi. Jen nám o své účasti dejte vedět, buď přes e-mail nebo jako komentář pod oznámením na těchto stránkách. Potvrďte jak závaznou, tak i nezávaznou účast, ať víme, kolik se nás sejde a můžeme zamluvit potřebnou kapacitu. Jinak vás ke stolu nepustíme :-)

úterý 2. dubna 2013

MathMania Reloaded



Kdyz se po tezke nemoci nahle odebrala kes MathMania (GCXCXH) za reku Styx, prislo me to strasne lito. Podle meho skromneho nazoru se jednalo o jednu z nejpeknejsich mystery kesi, co jsem kdy lustil. Vzhledem k tomu, ze soucasna pravidla nedovoluji odarchivaci za ucelem adopce, rozhodli jsme se po domluve s ownerem - DAPE TEAMEM a panem nadlesnim, vyresit to takovymto zpusobem ;-)
PODOBNOST JE CISTE NAHODNA ;-)


Cache najdete na souradnicich:

N 49°15,DEF            E 16°27,GHI

kde:
 
D = - A + 3B + 3C
E =   A - 2B +  C
F =   A - 4B + 2C
G =   A -  B + 2C
H =   A -  B + 3C
I =   A -  B +  C


pricemz plati:


Coz lze prepsat zjednodusene jako:
 
A + B - C = 0

Čtyřmostí

Čtyřmostí
Německá exteritoriální dálnice Breslau-Wien

GC475MG


Tato keš vás dovede k památkám po připravných pracích na stavbě čtyř mostů nad údolím říčky Lubě a Dvorského potoka. Jedná se o pozůstatky nedokončené exteritoriální dálnice Vídeň - Wroclaw také známé pod názvem „Hitlerova dálnice“.
Na rozhraní Boskovické brázdy a Českomoravské vrchoviny, asi 30 km severně od Brna protéká říčka Lubě hlubokým údolím. Toto údolí střeží od dávných dob "Krkatá bába", dle jedné z pověstí krásná, ale zrádná nevěsta, zakletá ve skálu. První zmínky o tomto bizardním, ale krásném skalním útvaru pocházejí již z 11. století.
Uplynulo mnoho let, říčkou Lubě proteklo mnoho vody a údolí zůstávalo vždy tiché, stranou zájmu lidí. Pouze dřevorubci a pastevci stád rušili klid tohoto údolí. Na přelomu let 1938-1939 je klid údolí několikrát narušen. Na základě Mnichovské dohody a dalších navazujících smluv začínají Němečtí projektanti hledat optimální trasu pro budoucí dálnici Berlín-Vratislav–Vídeň, která má protnout od severu k jihu území dnešní Moravy. V cestě jí však stojí právě hluboké údolí říčky Lubě a paralelně hned za ním rokle Dvorského potoka, jednoho z přítoků říčky.


Tuto kresbu provedení projektu Čtyřmostí měl Lagerführer (vedoucí tábora) Karl Petschke v předsíni své kanceláře v táboře Vier Brücken I. V tomto táboře byl ještě umístěn model celého projektu Čtyřmostí. Co se s ním stalo, se neví. Celý nápis na horní straně je následující: Perspektive Baustellenrichtung Brücke Lubie-West (Perspektiva stavebního provedení mostů Lubě-západ)

Přípravou stavby této dálnice je pověřen Ing. Dr. H. Lorenz, který pro překonání těchto dvou údolí navrhuje technické řešení, na území dnešní České republiky dodnes nevídané v takovém rozsahu. I kvůli uchování skalního útvaru "Krkatá bába", která stojí přesně ve středu trasy a byla by tak buď zničena, či "utopena" těsně pod obloukem mostu, jsou dálniční vozovky v délce dvou kilometrů vedeny odděleně. Pro každý jízdní směr má být vybudováno samostatné těleso. Osy samostatných těles se od sebe vzdálí dokonce až na 100m a mají být vedeny v různých úrovních. I vlastní mosty mají mít velice zvláštní konstrukci. Každý most je projektován samostatně jako železobetonový obloukový a rozpětí hlavního oblouku je rovno ½ výšky oblouku. Výška nejvyššího z mostů má být 56 metrů. Skalní útvar "Krkatá bába" se má nacházet uprostřed mezi těmito mosty.
V katastru obce Lubě, asi 300-400 metrů před mostem je dokonce navržena velká jednostranná odpočívka pro směr Vratislav –Vídeň. Na odpočívce má být zřízena čerpací stanice pohonných hmot, restaurace a hotel. Od odpočívky měl být také nad hranou údolí postaven dlouhý chodníček až k vyhlídkové terase, která měla vzniknout přímo u mostu a ze které by bylo možno zhlédnout monumentální konstrukce obou mostů přes údolí říčky Lubě. Velká odpočívka pro opačný směr jízdy Vídeň–Vratislav je plánována až v katastru obce Malhostovice (Blíže viz GC3PC0A Odpočívka Drásov).


Konstrukce kabelového jeřábu na severní straně údolí řířky Lubě.

Stavba dálnice je zahájena 11.4.1939. Na stavbě dálnice se pracuje až do 30.4.1942, kdy je stavba dálnice pro narůstající problémy válečného hospodářství zastavena. Bohužel, vlastní stavba mostů nebyla až na přípravné a zemní práce vůbec zahájena.
Do dnešní doby se na severním předmostí plánovaných mostů dochovaly pouze pozůstatky staveniště a zemní práce na samostatných tělesech. Dále cca 50 metrů dlouhé základy pojezdů pro kabelový jeřáb, které se taktéž nacházejí na jižním předmostí. Areál původního pracovního tábora, ve kterém byli ubytováni dělníci pracující na stavbě dálnice, dnes využívají skauti pro své letní tábory.


Archívní letecký snímek z výšky 10 km, zaznamenaný při vojenském leteckém snímkování Československou armádou po 2. světové válce. (Fotoarchiv: Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad, pol. 40.let 20.stol.)

Přes rokli Dvorského (Hlubockého) potoka měly vést stejně jako přes sousední údolí říčky Lubě dva mosty pro každý směr, vzdálené nezvykle několik desítek metrů od sebe. Ale ani stavba jednoho z nich nebyla zahájena. Dokonce nebyly vykáceny ani průseky. Jediný průsek, který byl napříč roklí proveden, sloužil jen k zaměření trasy dálnice. A to jen pro západní samostatný směr do Vídně. Ve směru do Wroclawi nebylo v rokli potoka vykáceno vůbec nic. Dnes jsou znatelné pouze základní zemní práce na severním svahu rokle, kudy vedl zaměřovací průsek.


© Jan Šafařík
Podrobný plánek se zakreslením trasy jednotlivých směrů dálnice.


Plány čtyřmostí.


Plány čtyřmostí.


Základy kabelového jeřábu na jižní straně údolí se nacházejí přímo u lesní cesty. Lesní cesta vede k jižnímu předmostí východního mostu. Na levé straně, kde se dnes nacházejí nízké smrčky, by samostatné těleso pokračovalo dále do Vídně. Po několika málo desítkách metrů by následoval další most přes rokli Dvorského potoka.


Detail šroubů pro uchycení konstrukce jeřábu. Na základech je šroubů až několik stovek.

Exteritoriální dálnice Breslau-Wien (Wroclaw-Vídeň) také známá pod názvem „Hitlerova dálnice“, či zkratkou A88 je označení nedostavěné dálnice která měla přes Moravu a severovýchodní Čechy spojovat Vídeň s dnes polskou Vratislaví. Podle následného projektu měla mít dálnice délku 320 km. Rozestavěno bylo 83 km na území dnešní České republiky.
Přípravné práce započaly ještě před koncem roku 1938 a jejich postup je z dnešního hlediska ohromující. Plány i pozemky pro výstavbu byly připravené za pouhé tři měsíce. Pozemky poté předala československá vláda Německu. Po okupaci zbytku českých zemí a vzniku Protektorátu Čechy a Morava dochází k dalšímu zrychlení přípravy výstavby této dálnice. Územím protektorátu měla dálnice procházet v délce 65 km a s jejím zprovozněním se počítalo koncem roku 1940.
Dálnice se začala budovat 11. dubna 1939, avšak 30. dubna 1942 byla její stavba v důsledku ekonomických potíží a vojenských neúspěchů nacistického Německa zastavena. Až do konce druhé světové války hlídala staveniště německá armáda. Po válce bylo staveniště opuštěno a došlo k likvidaci různých stavebních zařízení, která na staveništích zůstala. Nedokončená dálnice pak chátrala především z důvodu, že se s její výstavbou již nepočítalo.
Rozestavěné úseky původní dálnice začínají na jihu v katastru obce Medlova na jižní Moravě a končí na severu pak v katastru obce Městečko Trnávka na severozápadě Moravy. Některé úseky původní dálnice byly později využity při výstavbě novějších silnic, jako například část trasy rychlostní silnice R52 v katastrech obcí Syrovice a Sobotovice. Některé současné koncepce počítají s využitím téměř celé trasy této dálnice pro výstavbu nové rychlostní silnice R43.

Prameny:
[1] Janda, Tomáš - Lídl, Václav: Německá průchozí dálnice, I. díl – Severní úsek, Ředitelství silnic a dálnic ČR.
[2] Janda, Tomáš - Lídl, Václav: Německá průchozí dálnice, II. díl - Jižní úsek, Ředitelství silnic a dálnic ČR.
[3] http://www.dalnice.com/historie/planovani/nem_u_nas/nem_dal_v_csr.htm
[4] http://cs.wikipedia.org/wiki/Exteritoriální_dálnice_Vídeň_-_Vratislav