Termíny Tišnovského geopivka v roce 2022

V roce 2022 byla pravidelnost našich termínů napadena viry, resp. jejich následky. Přesto geopivko zůstává a snaží se plnit termíny pravidelných eventů Tišnovského geopivka - třetí čtvrtek v měsíci.
Oleg by řekl, že to musí být jasné každému, přesto se najdou jedinci, kteří tápou a nevědí, ... ;-)

2022

:: 10. února 2022, čtvrtek
:: 23. března 2022, středa
:: 21. dubna 2022, čtvrtek
:: atd.

úterý 3. února 2015

Tišnovská nemocnice II

Cache by berx.cz

Trocha historie:
Psal se rok 1895 kdy byl dne 28.brezna Tišnov prohlášen za klimatické místo se studenými láznemi. Toto prohlášení spolu s malebnou krajinou a blízkostí mesta Brna prispelo k tomu, že se za výrazné pomoci mesta Tišnova rozhodl na jare roku 1899 MUDr. František Kuthan postavit na severozápadním úpatí lesa Klucanina sanatorium a vodolécebný ústav.

Histrorická pohlednice.

První hlavní budovu navrhl v pozdne historizujícím slohu významný brnenský architekt Karel Hugo Kepka a byla postavena za pouhý jeden rok. Proto již v roce 1900 mohl být tento ústav vysvecen biskupem Dr. Fr. S. Bauerem, což je dodnes pripomínáno na pametní desce umístené pri vchodu do budovy. Byla tak založena stavba, která výrazne ovlivnila rozvoj mesta a pomohla jeho propagaci. Po celou dobu ji MUDr. Franišek Kuthan postupne rozširoval a modernizoval.
V sanatoriu byly léceny choroby nervové, vnitrní a výmeny látek. Lécilo se zde mnoho významných hostí, byl mezi nimi i hudební skladatel Leoš Janácek.
Po ukoncení II. svetové války bylo v kvetnu roku 1948 sanatorium dáno pod národní správu Svazu nemocenských pojištoven V Praze a konecne v roce 1957 bylo sanatorium premeneno na nemocnici, poskytující péci v oborech interna a neurologie. Po listopadu 1989 byl majetek rodine MUDr. Kuthana navrácen. K uctení jeho památky byla v roce 1992 na hlavní budove odhalena pametní deska s tímto nápisem : "L.P. 1899 založil sanatorium MUDr. František Kuthan, prukopník vodolécby a fysikální terapie."

Dnešní budova.


Na sklonku roku 2000 byla budova odkoupena do vlastnictví státu a do nového tisíciletí tak vstoupila s touhou stát se opet dominantou celého mesta a místem, na které budou pacienti s láskou vzpomínat.
Budova nemocnice se nachází ve vilové ctvrti soucasného Tišnova a patrí mezi státem chránené kulturní památky.Ke keši samotné:

Keš je umístená nad cestickou, kolem nemocnice směrem k rozhledně. Z cestičky se k ní dá dostat, vcelku pohodlně, po vrstevnici. Není nutné jít přímo za šipkou !!!
Pri pekném pocasí, je tu zvýšený výskyt mudlu. Dávejte prosím pozor, zda Vás někdo nesleduje a tím nezkrátíte životnost této keše.
Nezapomente, že jste sice na lovu, ale jste v blízkosti nemocnicního zarízení a tudíž hlasité výkriky typu, "... máš? ,.. nemám,...tak hledej... " atd, mohou rušit pacienty sanatoria.
Nic nerozebírejte, ani nenicte. K odlovu to není potřeba. Keš po logování zase pěkně zamaskujte. Děkuji.

Žádné komentáře:

Okomentovat