Termíny Tišnovského geopivka v roce 2022

V roce 2022 byla pravidelnost našich termínů napadena viry, resp. jejich následky. Přesto geopivko zůstává a snaží se plnit termíny pravidelných eventů Tišnovského geopivka - třetí čtvrtek v měsíci.
Oleg by řekl, že to musí být jasné každému, přesto se najdou jedinci, kteří tápou a nevědí, ... ;-)

2022

:: 10. února 2022, čtvrtek
:: 23. března 2022, středa
:: 21. dubna 2022, čtvrtek
:: atd.

neděle 10. ledna 2016

Stopa

GC68Y3G - Stopa
Cache by Tisnovske.geopivko

Na pamětní plaketě na domě u této kešky se můžete dočíst, že dole na chodníku se nachází stopa druhého českého génia Járy d. Cimrmana. Málokdo ovšem ví, jak vůbec tato stopa vznikla. Vše začalo někdy v říjnu 1914, kdy dostal Jára pozvání k návštěvě města od tehdy ještě poměrně neznámého O.R, který Cimrmana požádal o konzultaci při řešení problému se svým novým vynálezem. Cimrmana technický popis neznámého kolegy tak uchvátil, že se okamžitě vypravil na cestu a ještě téhož večera hledal ubytování v Tišnově. A na tomto místě můžeme být i po mnoha letech svědky drobné nehody, která se zde mistrovi udála.

Jak tak bloumal ulicemi města, přemýšlel nad řešením Olegova problému, nad tím kde sežene ubytování, nad destabilizací habsburské monarchie, nad svou novou operetou z prostředí berního úřadu, nad cenou mléka v místním koloniálu, nad seznamem věcí, se kterými se musí co nejdříve dostavit na patentový úřad, nad dopisem od T.A.Edisona, kde stálo pouhé "Got it. W! TAE", nad vznikem České družiny v Kyjevě ... Zkrátka, byl ve svém obvyklém rozpoložení a nevšiml si čerstvého betonu na ulici, který místní dlaždič Antonín Procháska připravoval na pokládku nové dlažby. Toník byl známý pruďas a tak se rodina Procháskova dodnes chlubí tím, že jejich pradědeček Toníček je jediný člověk, před kým kdy Jára Cimrman utekl.

Stopa však již v betonu zůstala a překryta dlažbou vydržela až do dnešních dnů. Teprve při pozdější rekonstrukci byla znovu objevena a díky upozornění Olega Rečáka na to čí je to vlastně stopa a jak vznikla, byla upravena do této památečné podoby.

Za zmínku stojí ještě jeden drobný detail - když se v roce 1958 rodák z Los Angeles M.E. Stuart vydal na cesty po Evropě po stopách Járy Cimrmana, navštívil i Tišnov, kterým mistr několikrát procházel. A stopa na chodníku na Mlýnské ulici jej nadchla a inspirovala k vytvoření celé série podobných stop u něj doma. Je fakt, že jeho chodník se později proslavil po celém světě. Ale řekněme si upřímně - co je celý chodník ťápot od hvězd a hvězdiček oproti jediné skutečně dochované stopě mistra Járy Cimrmana!!

Žádné komentáře:

Okomentovat