Termíny Tišnovského geopivka v roce 2022

V roce 2022 byla pravidelnost našich termínů napadena viry, resp. jejich následky. Přesto geopivko zůstává a snaží se plnit termíny pravidelných eventů Tišnovského geopivka - třetí čtvrtek v měsíci.
Oleg by řekl, že to musí být jasné každému, přesto se najdou jedinci, kteří tápou a nevědí, ... ;-)

2022

:: 10. února 2022, čtvrtek
:: 23. března 2022, středa
:: 21. dubna 2022, čtvrtek
:: atd.

čtvrtek 10. března 2016

12 apoštolů?

GC6CVBH - 12 apostolu?
Cache by berx.cz


Již od první poloviny 18. století je tradována pověst, podle které je hrad Veveří jedním z několika míst, kde by se měl ukrývat poklad 12.stříbrných soch apoštolů, pocházející původně z kořisti přinesené do českých zemí knížetem Břetislavem I. z tažení do Polska v roce 1039. Podle zmíněné legendy měly být sochy, údajně do té doby, ukryté v klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova, podvodně na tamní abatyši vylákány templářskými rytíři a převezeny na jejich hrad Veveří vzápětí po zavraždění posledního z přemyslovských králů Václav III. dne 4. srpna1306 v Olomouci. „ Toliko pověst na wikipedii.

Ale jak se říká, na každém šprochu je pravdy trochu a tak uznávaný historik a templářolog Oleg Rečák, začal zkoumat i tuto pověst. Po bedlivém pátrání a výsleších spousty pamětníků a historiků došel k závěru, že otázek je stále víc než odpovědí. Nicméně má jednu teorii, se kterou se, se mnou podělil a tu ti zde teď předkládám.

Oleg přemýšlí nad znakem Templářů

Apoštolů nebylo 12 nýbrž jen 1. Jak tedy mohli stateční templáři dojít k oněm dvanácti kouskům? Na to se snažím, prostřednictvím této keše přijít.
Tišnovská abatyše, byla velmi chytrá žena a dovtípila se, že Templáři na ní šijou nějakou všivárnu a tak upravila úložiště apoštolů tak, aby vzbuzovalo pocit, že soch je tam více, než je skutečnost. Templáři ji uvěřili a hned následující den, vydali příkaz svým pohunkům ať dovezou všechny sochy, co tam najdou. Ti to samozřejmě udělali a pak jen nahlásili splnění úkolu. Templáři si po té zapsali, že odvezli 12 soch a že je ukryli na hradě Veveří.


Z těchto pramenů pak čerpali i pozdější historici. Jaká je asi holá pravda se už asi nikdy nedozvíme, ale optický klam, který abatyše použila, si můžete prohlédnout v této keši. Další hlavolam tě jen utvrdí v tom, že nic není tak, jak to na první pohled vypadá.
Otázek je stále více než odpovědí. Jsou veškerá svědectví jen výplodem něčí fantazie? Kam ve skutečnosti oněch 11 vozů z Tišnova jelo? A jelo opravdu? Je hrad Veveří oním místem pokladu pradávných templářů? A patřil skutečně hrad Veveří někdy Templářům? Proč je tato keš zrovna v těchto místech? Kde zůstalo zbylých 11 soch?
Mimochodem, velmi věrné kopie 12ti soch apoštolů najdete i na vchodu do kostela v Předklášteří u Tišnova. Jen jedna z nich je, jako by „odfláklá“. Je to náhoda? Osobně si je můžeš prohlédnout, při návštěvě další mojí keše : http://coord.info/GC2WGDH

12 apoštolů v Předklášteří u Tišnova

Jak na keš:

...

K svému logu, prosím nevkládej foto keše. Já tu keš znám a kazíš tím radost ostatním nálezcům .

Žádné komentáře:

Okomentovat