Termíny Tišnovského geopivka v roce 2022

V roce 2022 byla pravidelnost našich termínů napadena viry, resp. jejich následky. Přesto geopivko zůstává a snaží se plnit termíny pravidelných eventů Tišnovského geopivka - třetí čtvrtek v měsíci.
Oleg by řekl, že to musí být jasné každému, přesto se najdou jedinci, kteří tápou a nevědí, ... ;-)

2022

:: 10. února 2022, čtvrtek
:: 23. března 2022, středa
:: 21. dubna 2022, čtvrtek
:: atd.

pátek 27. července 2012

Pivovary Tišnovska V - Pivovar Kuřim / Gurein

Delší dobu jsem zanedbával Pivovary Tišnovska a proto jsem se rozhodl s tím konečně něcou udělat a tak konečně pípl další z tišnovských pivovarů - Pivovar v Kuřimi.


Pivovar Kurim / Gurein
Prvni zminka o pivovaru je z roku 1546. V tomto roce zemrel majitel kurimskeho panstvi Zikmund Nekes z Landeka a kurimskou tvrz se dvorem a pivovarem ziskalo mesto Brno.
R. 1547 zemrel Zikmund Nekes z Landeku. Porucnikem nezletilych jeho deti byl Premek z Vickova a Jan, ol. biskup, kteri Kurim, totiz tvrz, ves, dvur, pivovar se vsim prisl. Prodali mestu Brnu, jemuz dosud nalezi.
Podnik pak patril Brnu az do sveho zaniku. Vystav pivovaru okolo 10000 hl (v roce 1750 to bylo 2100 becek) ho radil mezi mensi pivovary, ale mistne vyznamne pivovarske podniky. Pivovar se sladovnou byl casto pronajiman, poslednim sladkem a najemcem byl Josef Vlk. Na sklonku sve existence podnik vyrobil az 12 000 hl piva rocne. Pivovar zanikl roku 1930. Objekt se nachazel pri silnici z Brna do Tisnova. Pod pivovarem protekal potok Kurimka, jenz napajel i rybnik, odkud pote provoz bral led do svych sklepu. Areal tvorila jednolita patrova budova s dominantnim sladovnickym hvozdem. Podnik byl typ tzv. statkoveho pivovaru, coz poukazuje na jeho starobylost. Objekt slouzil radu let jako skladiste jecmene pro pivovar Starobrno. V soucasnosti se zde nachazi archiv mesta Brna.

Pohled na zchatralou budovu byvaleho pivovaru v Kurimi.

Pohled na budovu byvaleho pivoaru v Kurimi z roku 1979.

Soucasna podoba budovy byvaleho pivovaru v Kurimi.

Žádné komentáře:

Okomentovat