Pansky pivovar v Reckovicich
Pivovar pri reckovickem statku byl pravdepodobne zalozen uz pred rokem 1545, kdy panstvi drzela Marketa Karnarova z Reckovic. Pivovar asi vystavel jeji prvni manzel, znamy brnensky stavitel Martin Hybl. V roce 1623 se reckovicke panstvi dostalo do majetku brnenskych jezuitu, kteri v roce 1647 nechali postavit rozsahle sklepy. Voda do pivovaru byla vedena drevenym potrubim ze dvou lesnich rybnicku na Kopanine. Pri stavbe retencni nadrze zde byla nalezena cast dreveneho potrubi, datovana rokem 1689. V roce 1750 je v Reckovicich uvaden pivovar na rocni vyrobu 1660 sudu piva. V roce 1783, po zruseni jezuitskeho radu, pripadlo reckovicke panstvi studijnimu fondu, od ktereho je roku 1826 koupil v drazbe nemecky slechtic Josef K. Schindler. V roce 1834 doslo k dukladne renovaci a rozsireni pivovaru. Pivovar byl v te dobe jedinym prumyslovym podnikem v sirem okoli a zamestnaval az 100 lidi.
Reckovicke pivo byvalo vyborne kvality a cepovalo se nejen v Brne a okoli. V 80. letech devatenacteho stoleti se dokonce salvatorske pivo z reckovickeho pivovaru vyvazelo i do Jizni Ameriky a Vidne.
Posledni majitel pivovaru Anton Oskar Schindler v roce 1894 pro zastarale zarizeni vyrobu piva zastavil a pivovar prodal akciove spolecnosti Moravia, ktera nechala v provozu jen sladovnu, kde se sladovalo az do roku 1918. Budovy byvaleho reckovickeho pivovaru se zachovaly az na hvozd sladovny, ktery byl v roce 1982 zboren. V mistech byvale spilky byla v roce 1970 zrizena Vavrinecka vinarna podle sousedniho kostela Sv. Vavrince.
Pomerne zapomenutou pamatkou na byvaly pansky pivovar jsou obrovska sklepeni byvaleho pivovaru, siroka a vysoka tak, ze se tam spolehlive vyhnou dva konske vozy. To byl asi i zamer, dostatek mista pro velke sudy vyrobeneho a skladovaneho piva, a jejich odvoz konskym sprezenim, a fungovalo to tak i ve skutecnosti, jak potvrzuji historikove. Obrovske sklepy neslouzily jenom ke skladovani piva. V prvnich valecnych letech zustaly pivovarske sklepy nepovsimnuty, ale kdyz pozdeji Nemci poznali, ze nepratelska letadla pocala bombardovat vse, co podporovalo nemeckou valku, zacalo rychle zrizovani protileteckych krytu do vhodnych mistnosti a prostor, ktere se k tomu hodily. Protileteckym krytem se tak stal i pivovarsky sklep. Zpocatku jej pouzivali obcane Reckovic a potom i Brnane a hlavne urednici zemske zivotni pojistovny, kteri museli prelozit uctarny do hostince v pivovare.
Žádné komentáře:
Okomentovat