Termíny Tišnovského geopivka v roce 2022

V roce 2022 byla pravidelnost našich termínů napadena viry, resp. jejich následky. Přesto geopivko zůstává a snaží se plnit termíny pravidelných eventů Tišnovského geopivka - třetí čtvrtek v měsíci.
Oleg by řekl, že to musí být jasné každému, přesto se najdou jedinci, kteří tápou a nevědí, ... ;-)

2022

:: 10. února 2022, čtvrtek
:: 23. března 2022, středa
:: 21. dubna 2022, čtvrtek
:: atd.

pátek 11. prosince 2015

56. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO

Drazí kačeři i mudlopřátelé :-) termíny jsou už pevně pevně dány, takže jen připomínáme:


Co: 56. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO
Kdy: úterý 15. prosince 2015, od 19:00 
Kde: Restaurace Na Humpolce, http://www.nahumpolce.cz/, N 49°20.71348', E 16°25.50000'

I pro tentokrát se můžete na pohodu s čepovanou Chotěboří, Moravským Žižkovem a na čepu by měl být i nějaký ten pivní speciál.
Pokud máte rádi geocaching, Tišnov a naše kešky :-), tak jste vítáni. Rádi se seznámíme s dalšími stejně postiženými lidmi. Jen nám o své účasti dejte vědět, buď přes e-mail nebo jako komentář pod oznámením na těchto stránkách. Potvrďte jak závaznou, tak i nezávaznou účast, ať víme, kolik se nás sejde a můžeme zamluvit potřebnou kapacitu. Jinak vás ke stolu nepustíme :-)

Pokud bude zájem, může opět proběhnout „nábor“ nových členů :-) Také věříme, že proběhne i setkání s našim dorostem z Tišnovské geokofoly. Kdo a zda někdo vůbec připraví tradiční geopivkovou keš zatím ještě není rozhodnuto.

čtvrtek 12. listopadu 2015

Tišnovské pivo

Tak to vypadá, že ve čtvrtek 19. listopadu 2015 se začne psát nová pivní historie Tišnova. Přijďte i vy ochutnat pivo z nového tišnovského pivovaru.




Tišnovské pivo můžete přijít vyzkoušet již 19. listopadu 2015 v 18 hodin do restaurace Na Humpolce nebo Café U Palce. Prvních 100 piv zdarma!


Greasemonkey - Geocaching Map Enhancements

Také se vám zdá, že Google mapy na geocaching.com nejsou to pravé ořechové a že nabídka map je „chudá“ a rádi byste jako podklad pro mapu keší viděli mapy.cz nebo MTBmap.cz? Žádný problém, stačí mít ve vašem oblíbeném prohlížeči plugin (zásuvný modul) který umožňuje instalaci skriptů:

A nyní už jen stačí nainstalovat Geocaching Map Enhancements - jedno z nejlepších mapových rozhraní pro geokešing. Umožňuje snadno vyměňovat mapové podklady velké i malých map. Rychle je přepínat, přidávat nové a přidává i některé další možnosti jako měření vzdáleností, souřadnice a další a další.

Podrobný návod, jak si mapy zprovoznit naleznete na stránkách GeoTřebíč




55. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO

Drazí kačeři i mudlopřátelé :-) termíny jsou už pevně pevně dány, takže jen připomínáme:

Co: 55. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO
Kdy: úterý 17. listopadu 2015, od 19:00 
Kde: Restaurace Na Humpolce, http://www.nahumpolce.cz/, N 49°20.71348', E 16°25.50000'

Tentokrát se můžete opět těšit na pohodu s čepovanou Chotěboří, Moravským Žižkovem a na čepu by měl být i nějaký ten pivní speciál.

Pokud máte rádi geocaching, Tišnov a naše kešky :-), tak jste vítáni. Rádi se seznámíme s dalšími stejně postiženými lidmi. Jen nám o své účasti dejte vědět, buď přes e-mail nebo jako komentář pod oznámením na těchto stránkách. Potvrďte jak závaznou, tak i nezávaznou účast, ať víme, kolik se nás sejde a můžeme zamluvit potřebnou kapacitu. Jinak vás ke stolu nepustíme :-)
Pokud bude zájem, může opět proběhnout „nábor“ nových členů :-) Také věříme, že proběhne i setkání s našim dorostem z Tišnovské geokofoly. Kdo a zda někdo vůbec připraví tradiční geopivkovou keš zatím ještě není rozhodnuto.

Vánoce na Zelňáku 2015

Tak a poslední novinka, tentokráte eventová...

To víte jak poznáte, že vánoce se už nezadržitelně blíží? To jeden náš člen pípne jeden „legendární“ event ;-)

Cache by Donachiel


Je to tu opet.. opet na opravenem Zelnem trhu
Vanoce na Zelnaku 2015
19.12.2015 18:00 - 23:00
aneb slavme vesele a radostne, prece nebudeme tvrdnout doma
Uz je to tu zase
Vazeni pratele, kamaradi, lovci pokladu, razitek, CWGcek, coinu a vseho mozneho, je to tu zase.
Rok utekl jako voda a co Vam mam povidat.. kdo loni byl mozna letos prijde zas a kdo nebyl treba slysel a kdo ani neslysel, tak snad bude zvedavy a prijde se podivat:))))
Dekuji za kazde fantasticke Vanoce, ochutnavky, darky, usmevy, Vasi spolecnost, ohlasy, logy a fotografie. Dekuji za Vas.

2010 : bez bodu - BETATEST


Jelikoz se stale schazime pravidelne pri ruznych moznostech a na ruznych mistech, nyni je nam cti, usporadat toto predvanocni setkani s jedinym ucelem.
-
Pripit spolecne svatku Vanocnimu horkym puncem, medovinou, Jamesonem s horkym jablickem, cajem, nebo cim je libo, proste jen tak se sejit, popovidat si, pojist co kdo donese, popit spolecne do kolika kdo vydrzi...
Stanku s pitim i jidlem bude kolem dost a osobne se postaram o betatest stanku s par dobrovolniky.
nekteri v minulosti slavili umrti prvniho kotete


Vitan je kazdy, treba jen na skok, kazdy je zvan a kazdy se s nami muze seznamit, nebo proste jen projit s razitkem ci podpisem,
potrepat packou a usmat se, co muze byt lepsiho nez nekomu vykouzlit usmev na tvari a kdy jindy kdyz ne o Vanocich...
Po zkusenostech z rocniku minulych vrele doporucuji teplou obuv, ostre razitko, dobrou naladu, chut si povidat a smat se,
spoustu historek a vtipu a hlavne, proste pohodu. a pokud pohoda neni, prijdte si pro ni.
ANO - CWG budou ! :D
Loni jsem se snazil vyhovet vsem a jde to :D budu sice pocitat kolik jich bude ve WA + neco navic, ale snad na vsechny vyjde. uzavirat budu tyden pred eventem.
Zadne FTF nebude pocitano, pouze log primo u nas do specialniho logbooku.
Tesime se na Vas na tomto mimoradnem miste a case a HLAVNE - Vanocni pohoda
Vanoce jsou tady, Vanoce jsou tady...

Tišnov - Sidliště pod Klucaninou verze II

Krom členů Tišnovského geopivka byli poslední dobou plodní i nečlenové, či „doživotní čekatelé“. Zde je další počin jednoho nečlena ;-)


Cache by andel75

Tišnov - Sidliště pod Klucaninou verze II

Od listingu nečekejte nějaké informace (stejně ho nikdo nečte).Pokud se chce někdo více dozvědět,ať navštíví okolní lepší keše nebo ať si zapne počítač ,.

Tišnov (německy Tischnowitz) je město v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji ,které leží cca 22 km severozápadně od Brna, nedaleko soutoku Svratky a Loučky. Žije zde téměř 9000 obyvatel.


Pohled na Tišnov.


Od 1.1.1960 zanikl tišnovský okres a město se stalo součástí okresu Brno-venkov.Významná se pro rozvoj regionu stala naleziště uranové rudy na Vysočině. Pro pracovníky uranových dolů bylo postaveno nové sídliště pod Klucaninou,.


Pohled na sídliště.


Pří společném odlovu z důvodu úspory místa logujte zkratky svých nicků, a do elektronického zápisu uveďte popřípadě ke svému logu i jména svých geokolegů.Díky

Ke keši samotné:

Keš se na výchozích souřadnících nenachází.

Info o finálním umístění je v listingu...




Kostel sv. Jiljí

Krom členů Tišnovského geopivka byli poslední dobou plodní i nečlenové, či „doživotní čekatelé“. Zde je další počin jednoho „doživotního čekatele“ ;-)

Cache by Odys76


Kostel sv. Jiljí v Újezdě u Tišnova

Újezd u Tišnova je obec, která se nachází 8 km severozápadně od Tišnova. Katastr má výměru 360 ha, z toho tvoří 116 ha les. V současnosti zde žije asi 133 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z 13. století v souvislosti s kostelem sv. Jiljí. Na západním zalesněném kopci se nacházejí zbytky tvrze Hrádek z poloviny 13. století.


KOSTEL sv. Jiljí je státem chráněná kulturní památka. Nachází se ve východní části vesnice a je nepřehlédnutelnou pohledovou dominantou obce. Jedná se o jednolodní stavbu s mohutnou čtyřhrannou věží. Původní jádro kostel je raně gotické patrně již z první poloviny 13. Století. Má výrazně románské prvky (románské okno ve východní části kněžiště objevené při opravě v roce 1980). Z jižní strany je kostel až 150 cm zapuštěn pod úroveň okolního terénu. Ze severovýchodní strany loď zpevňuje mohutný opěrný pilíř. V osmdesátých letech 15. století byla k lodi přistavěna věž s dřevěnou zvonicí, Jak je patrné ze zdiva nad lodí kostel měl rovný dřevěný strop. Dnešní podoba je výsledkem stavebních úprav v 18. století. Došlo ke změně a umístění oken, strop lodě byl zaklenut cihlovou klenbou. Kolem roku 1865 byla dřevěná zvonice nahrazena novogotickou věží. Na věži jsou dva starobylé zvony, které pocházejí z roku 1483 a 1568 (tento velký zvon byl pořízen nákladem nekatolíků z Jilmoví). Současně byl k věži přistaven válec točitého schodiště. V roce 1873 byl kostel rozšířen směrem západním do stávajícího hřbitova. Byla postavena předsíň a nad ní druhá věž. Kostel byl středem újezdské farnosti jako farní do roku 1650. Do ní náležely obce Jilmoví, Nová Ves Rýsovská, Říkonín, Boudy a část Skryjí. Po skončení třicetileté války 1648 nebyla farnost pro nedostatek kněží obnovena, kostel v Újezdě se stal veřejnou kaplí (úřední název). Byl spolu se Žďárce a Olší spravován farářem z Dolních louček, desátek bral klášter tišnovský. Tento stav trval až do roku 1785. Okolo kostela se nachází původní hřbitov, na který se pohřbívalo do roku 1975. V tomto roce byl otevřen nový hřbitov na sousedním pozemku.

Při poslední opravě kostela v roce 2012-2013 byla nalezena kovová schránka, ve které se nalezl tajemný dokument, který má ty, kteří ho dokáží rozluštit přivést k „ pokladu“.
...

Poznámky k odlovu:
Keš je umístěna mimo prostor kostela a přilehlého hřbitova, proto na tyto místa nemusíte vůbec vstupovat.
Chcete-li přece jenom vidět kostel z blízka, chovejte se zde prosím tiše a nerušte klid a pokoj zesnulých.
Své plechové miláčky parkujte na úvodních souřadnicích, nevjíždějte na kopeček a nerušte soukromí lidí, kteří bydlí v těsné blízkosti kostela (i když o existenci keše vědí) . Ten kousek snad ještě každý dojde ;-)


CWG ODYS76

Kaplička

GC647D6 - Kaplicka
Cache by honza.h


Obcas se stane, ze i za humny objevite neco, o cem jste nemeli do te doby ani potuchy. A takto jsem i ja jednoho krasneho dne stal pred touto kaplickou...

Hledal jsem, co se o kaplicce da zjistit na internetu. K memu udivu jsem nasel jen dve strohe zminky, pokud ale nekdo budete vedet vice, rad listing doplnim...

1. Z Predklasterskeho obezniku: "V roce 2001 byla nad rybnikem na Travnikach vysvecena replika marianské kaplicky od lomu v Mezihori."

2. Z bakalarske prace K. Zapletalove: "Zajimavy je osud, ktery na Tisnovsku postihl kaplicku v Mezihori u obce Predklasteri. Marianska kaplicka, nachazejici se puvodne v udoli reky Loucky, musela roku 1950 ustoupit tezbe v kamenolomu a byla premistena na jine misto v lese."

Jestli se ale mluvi porad teto jedne kaplicce, jiste neni. Tak se na ni aspon prijdte podivat ;-)

Kaplicka

Ke kesi...

Keska je zamerne schovana kus dal od kaplicky, ac se to nezda, kdykoli jsem na miste byl, vzdycky tu byli lide... Hledate klasickou lock'n'lock krabicku, ve ktere je do zacatku par drevenych, kulatych nesmyslu a dalsi drobnosti. Pri zakladani obsahuje i tuzku. Zamereni probehlo s odchylkou 4 m, s hintem by nemel byt problem kes najit.

Keska si neklade za cil ohromit navstevniky svym provedenim nebo listingem na urovni vedecke prace. Na jedno i druhe mame v Tisnove jine borce :-) Bude to proste jen snadny bod na hezkem miste, ktery snad potesi i sam o sobe ;-)

Chovejte se, prosim, ke kesi, jako by byla vase vlastni.

Zdroje:
1. http://www.predklasteri.cz/
2. https://is.muni.cz/

honza.hCWG Tišnovské geopivko

Nad Horou

GC5MVZ6 - Nad Horou
Cache by honza.h


Nad Horou, Nedvedice


Prijmete pozvanku na zdanlive nezajimave misto. Je tu jen les a louka... A krasny vyhledy :-)

Nad Horou

Prirodni rezervace Nad Horou

Pokud se ke kesi vydate po modre turisticke znacce od fotbalove v Nedvedici, projdete skrz prirodni rezervaci Nad Horou. Ta byla vyhlasena 23. listopadu 1996. Duvodem zrizeni jsou skalnate svahy s drobnymi sutovisky porostle habrinami a smisenymi porosty. Z geologickeho hlediska zde dochazi k vyznamnemu kontaktu hornin dvou regionalnich jednotek: svrateckeho krystalinika a moravika svratecke klenby.

Nad Horou

Ke kesi...

Hledejte podezrely objektu dle hintu. Ten skryva klasickou lock'n'lock krabicku, ve ktere je do zacatku par drevenych, kulatych nesmyslu a propiska. Souradnice byly zamereny s odchylkou 4 m.

Keska si neklade za cil ohromit navstevniky svym provedenim nebo listingem na urovni vedecke prace. Na jedno i druhe mame v Tisnove jine borce :-) Bude to proste jen snadny bod na hezkem miste, ktery snad potesi i sam o sobe ;-)

Chovejte se, prosim, ke kesi, jako by byla vase vlastni.

Zdroj: lokality.geology.cz

honza.hCWG Tišnovské geopivko

Popelka - environmentální pohádka

Cache by sjara


Milí georobotci a kačerčata, máte rádi pohádky? Tak já Vám jednu povím. Zanechte luštění a logování, zalehněte do svých postýlek a dobře poslouchejte. Vyluštíte to ráno.

Za třemi horami a třemi vodními nádržemi, mezi řekami Svratkou a Svitavou leží malebné město. A v tom městě bydlela v malém domečku, mladá slečna se svým tatínkem. Svoji maminku nikdy nepoznala, protože umřela během jejího narození. Tatínek nemohl najít nikoho, kdo by se o malé miminko postaral a tak si ho musel brát sebou do práce. Malou slečnu si jeho kolegové brzo oblíbili a protože její tatínek pracoval jako popelář, nikdo jí neřekl jinak než Popelka. Celé dny se vozila na sedadle popelářského vozu. Místo kolébky ji uspávalo stálé rozjíždění a zastavování u každého domu a večer po šichtě byla vždy středem pozornosti celé hospody.

Když Popelka vyrůstala, začala tatínkovi v práci pomáhat. Jako maličká se naučila třídit odpad, ale aby šéf dotřiďovací linky nešel do vězení za využívání dětské práce, musela být vedena jako dobrovolnice. Měla ale hodného šéfa a proto dostávala kapesné.

Popelka měla ráda přírodu. Vždycky když nešla do práce, chodila po nedalekých loukách a lesích. Všímala si jak bezohlední lidé vyhazují odpadky do lesů a nechápala, proč tím nepořádkem ničí krásnou krajinu a neodvezou ho do nejbližšího sběrného dvora. Rozhodla se, že svoje milované lesy začne uklízet a čistit. Mezi vrstevníky žádné přátele neměla, ale díky uklízení lesa si našla přátele mezi zvířátky v lese.

Když Popelka dospěla, stala se z ní krásná slečna. Její práce s odpadky však na ní zanechávala nepříjemný odér a proto se jí chlapci vyhýbali. Neměla ráda diskotéky, kam chodili všichni její vrstevníci, nastříkaní chemickými parfémy a zmalovaní líčidly. I přes společnost svých zvířátek v lese si Popelka připadala najednou samotná.

Jednoho dne za ní přiběhl zajíček Norbert a sýkorka Evelína, že každému z nich u domečku někdo vysypal hromádku odpadků, jestli by jim Popelka nemohla pomoci. Popelka samozřejmě vyrazila na místa, aby nepořádek uklidila.

Na místech našla popelka tenhle nepořádek:

Zajíček Norbert

N

Sýkorka Evelína

E

Když však uklízela poslední odpadky u sýkorky Evelíny, škrábla se o něco ostrého. Nebyl to ale trn žádného keře, byl to ostnatý drát pohozený ve křoví. „To musím okamžitě odnést nebo se o to zraní nějaká zvířátka“ řekla Popelka a začala tahat drát ze křoví. Bylo to těžké, ale podařilo se jí drát z křoví dostat. V tom ale zjistila, že stojí v hromadě ostrého rezavého drátu a nemůže se ani pohnout. Nikdo tam nebyl aby jí pomohl a tak to musela zvládnout sama. Jak se ale pokoušela dostat z drátu, úplně se do něj zamotala. Celá pořezaná ležela na zemi, daleko od nejbližšího domu nebo chaty. Nemohla se ani pohnout a tak volala o pomoc, ale do těchto končin žádní lidé nechodí.

Když už si myslela, že je vše ztracené a že její život tady skončí, zjevil se mládenec s GPS-kou v ruce. „Neboj se, já ti pomůžu“ řekl, vytáhl z batohu multi-tool a dráty přestříhal. Vyčerpanou a pořezanou popelku odnesl do nemocnice, kde dostala injekci proti infekci. Popelka byla tak vyčerpaná, že si ji tam nechali na pár dní na pozorování.

Druhý den přišel mladík za Popelkou do nemocnice. Ta byla už při smyslech a děkovala mu za záchranu. „Měla si štěstí, že kousek od toho místa je keška. Jinak by tě tu asi nikdo nenašel. Co jsi tam dělala?“ zeptal se jí mladík. Popelka mu vysvětlila, že pomáhá zvířátkům v lese, protože někteří lidé odhazují do lesa spoustu nepořádku. Popelce se mladík velmi líbil, ale nevěděla proč se dostal tak hluboko do lesa.„Co je vlastně ta keška, díky které jsi mě zachránil?“ ptala se Popelka. „Su kačer a hledám krabičky na zajímavých místech“ vysvětluje mladík a zasvěcuje Popelku do geocachingu. „Když se vyznáš v odpadcích, třeba by jsi mně mohla pomoci vyluštit tuhle mysterku:“

...

„To je snadné“ řekla Popelka a spočítali souřadnice finálky. „Jsi krásná, chytrá a máš ráda přírodu, to se mi líbí, nechtěla bys mě doprovázet na mých cestách?“ zeptal se mladík. Popelka s radostí souhlasila.

Po několika dnech pustili Popelku z nemocnice. Kačer s Popelkou si zašli pro finálku a Popelka si založila účet na geocachingu.

A dokud pípaly kešky, loví tam spolu dodnes.

Doplnění informaci

Tak jo, milí přátelé. Poslední dobou tyto stránky ulehly k předčasnému zimnímu spánku. Jelikož se nám teď nějak oteplilo, tak se probouzíme a trošku to tu doplníme ;-) ... 

Tak jdem na to!

sobota 17. října 2015

54. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO


Drazí kačeři i mudlopřátelé :-) termíny jsou už pevně pevně dány, takže jen připomínáme:

Co: 54. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO
Kdy: úterý 20. října 2015, od 19:00 
Kde: Restaurace Na Humpolce, http://www.nahumpolce.cz/, N 49°20.71348', E 16°25.50000'

Tentokrát se můžete opět těšit na pohodu s čepovanou Chotěboří a Moravským Žižkovem ;-)

Pokud máte rádi geocaching, Tišnov a naše kešky :-), tak jste vítáni. Rádi se seznámíme s dalšími stejně postiženými lidmi. Jen nám o své účasti dejte vědět, buď přes e-mail nebo jako komentář pod oznámením na těchto stránkách. Potvrďte jak závaznou, tak i nezávaznou účast, ať víme, kolik se nás sejde a můžeme zamluvit potřebnou kapacitu. Jinak vás ke stolu nepustíme :-)
Pokud bude zájem, může opět proběhnout „nábor“ nových členů :-) Také věříme, že proběhne i setkání s našim dorostem z Tišnovské geokofoly. Kdo a zda někdo vůbec připraví tradiční geopivkovou keš zatím ještě není rozhodnuto.

neděle 13. září 2015

53. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO

Drazí kačeři i mudlopřátelé :-) termíny jsou už pevně pevně dány, takže jen připomínáme:

Co: 53. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO
Kdy: úterý 15. září 2015, od 19:00
Kde: Restaurace Na Humpolce, http://www.nahumpolce.cz/, N 49°20.71348', E 16°25.50000'

Tentokrát se můžete opět těšit na pohodu s čepovanou Chotěboří a Moravským Žižkovem ;-)

Pokud máte rádi geocaching, Tišnov a naše kešky :-), tak jste vítáni. Rádi se seznámíme s dalšími stejně postiženými lidmi. Jen nám o své účasti dejte vědět, buď přes e-mail nebo jako komentář pod oznámením na těchto stránkách. Potvrďte jak závaznou, tak i nezávaznou účast, ať víme, kolik se nás sejde a můžeme zamluvit potřebnou kapacitu. Jinak vás ke stolu nepustíme :-)
Pokud bude zájem, může opět proběhnout „nábor“ nových členů :-) Také věříme, že proběhne i setkání s našim dorostem z Tišnovské geokofoly. Kdo a zda někdo vůbec připraví tradiční geopivkovou keš zatím ještě není rozhodnuto. 

sobota 15. srpna 2015

52. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO

POZOR ZMĚNA!!!
Po "vášnivé" debatě se geopivko přesouvá na nové souřadnice :-)

Co: 52. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO
Kdy: úterý 18. srpna 2015, od 19:00

Kde: Restaurace Krček, http://www.restauracekrcek.cz/, N 49°21.00493', E 16°25.56697'

pátek 7. srpna 2015

52. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO

Drazí kačeři i mudlopřátelé :-) termíny jsou už pevně pevně dány, takže jen připomínáme:

Co: 52. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO
Kdy: úterý 18. srpna 2015, od 19:00
Kde: hospoda "U palce", http://www.upalce.cz/, N 49° 21.018' E 016° 25.227'


Jelikož je léto v plném proudu, sejdeme se opět na zahrádce. Takže se tešíme na hojnou účast v příjemné společnosti Dalešic, Poutníka, domáciho hambáče, Kavkazského šašlíku, nakládaného hermelínu, grilovaného hermelínu, utopence, ...

Pokud máte rádi geocaching, Tišnov a naše kešky :-), tak jste vítáni. Rádi se seznámíme s dalšími stejně postiženými lidmi. Jen nám o své účasti dejte vedět, buď přes e-mail nebo jako komentář pod oznámením na těchto stránkách. Potvrďte jak závaznou, tak i nezávaznou účast, ať víme, kolik se nás sejde a můžeme zamluvit potřebnou kapacitu. Jinak vás ke stolu nepustíme :-)

Pokud bude zájem, může opět proběhnout „nábor“ nových členů :-) Také věříme, že proběhne i setkání s našim dorostem z Tišnovské geokofoly. Kdo a zda někdo vůbec připraví tradiční geopivkovou keš zatím ještě není rozhodnuto.

Výbava na populární kešky: navigace až za čtrnáct tisíc

V "denik.cz" vyšel článek o geocachingu, jehož součástí byl rozhovor i s našim členem Berx.cz, tak se tu s vámi o něj take podělíme ;-)

Výbava na populární kešky: navigace až za čtrnáct tisíc


Jižní Morava /FOTOGALERIE/- Říkají si kačeři a kačerky nebo prostě keškaři. Nejde přitom o žádné ekologické sdružení nebo třídu v mateřské škole. Pod tímto názvem se skrývají příznivci hry na pomezí turistiky a vědomostních her. Populárnímu geocachingu podlehli i Jihomoravané.

Keše se dají hledat třeba jen s mobilním telefonem. Jedna z nich je ukrytá poblíž místa na snímku. Její tvůrce je Tomáš Berka z Tišnova na Brněnsku, mezi keškaři známý jako Berx.cz.
Autor: DENÍK/Attila Racek

Původ oblíbené hry je třeba hledat ve Spojených státech, kde vznikla před patnácti lety. V České republice se první keš objevila v roce 2001. „V Brně vznikla první schránka až na konci května o dva roky později. Dnes je jich tam aktivních přes devět stovek, na celé jižní Moravě pak přes čtyři tisíce. A jejich počet se pořád zvyšuje, ale je nestálý. Kešky denně vznikají i zanikají," uvedla Iva Tržilová z České asociace geocachingu.
Princip hry je jednoduchý. Podmínka je mít účet na webu www.geocaching.com. „Každý, kdo se zaregistruje, získá přístup k informacím k jednotlivým keškám a souřadnicím, kde se nacházejí. Kam se pak vydá, je už jenom na něm," doplnila Tržilová.
Lov keší může být zábava skoro zadarmo. Lidé totiž nemají nic platit za to, aby se ke schránkám dostali. „Pravidlo je, že se nemají umísťovat do míst, která jsou placená. Jediná výjimka jsou zoologické zahrady," zdůraznila Tržilová.
K nalezení pokladu v podobě ukryté schránky je potřeba jen trochu orientačního smyslu a telefon s navigací nebo speciální ruční GPS navigace. Ty už zadarmo nejsou. Cena nejlevnějších se pohybuje kolem tří a půl tisíce korun. „Na trhu jsou ovšem i přístroje, které stojí až čtrnáct tisíc. Lidé ale mají většinou zájem o navigace za poloviční částku," řekla specialistka na prodej GPS navigací Gabriela Stavíčková. Cena se podle ní odvíjí zejména podle funkcí, které přístroj nabízí.
Jižní Morava je ve srovnání s dalšími regiony jeden z krajů s nejvíc keškami. Geocachingu se už několik let aktivně věnuje i František Havel. Ke hře ho přivedl kamarád. „Dnes už si podle keší plánuju i dovolenou. Samozřejmě chodím třeba po památkách, ale na většině z nich nějaká schránka je. A toho se snažím vždy využít. Přivedl jsem k tomu i svou rodinu. Teď je to naše společná vášeň," poznamenal Havel.
Nalákat turisty prostřednictvím geocachingu se letos v létě rozhodlo také Povodí Moravy. U vybraných přehrad a na dalších zajímavých místech podél moravských řek rozmístilo patnáct nových keší. „Schránky jsou v zásadě na velmi dobře dostupných místech. Nejvyšší obtížnost má keš ukrytá v oblasti Litovelského Pomoraví, ke které vede náročná přístupová cesta. Ale i taková keš si našla své příznivce," ujistila mluvčí povodí Gabriela Tomíčková.

Základní pojmy v geocachingu
- keš (cache) schránka, ve které je umístěný logbook (deník), do kterého se každý geokeškař zapíše; bývá zvykem do keše dávat také nějaké předměty na výměnu, za každou věc musí dát keškař jinou
- travelbug předmět opatřený speciální kovovou známkou s unikátním identifikačním kódem, úkolem nálezce je ho přenést do jiné keše
- geocoin speciální mince s unikátním identifikačním kódem, stejně jako travelbug by měl cestovat po jednotlivých keších
- owner zakladatel keše, který ji na daném místě schoval
- listing popis keše, kde jsou informace o místě s jeho zvláštnostmi


Jak správně odlovit keš
- základní vybavení je mobil nebo GPS navigace. Po registraci na stránkách www.geocaching.com keškař získá přístup k mapě se všemi kešemi
- jednotlivé keše je možné si na mapě prohlédnout a naplánovat si trasu výletu. Může rozhodovat umístění, ale třeba také obtížnost keší
- polohu místa, kde je keš ukrytá, je nutné mnohdy vyluštit. U každé keše je většinou nápověda, která pomůže schránku na místě najít
- v krabičce je vždy logbook, kam se keškař zapíše. Bývají tam také různé předměty, které může úspěšný nálezce vyměnit za jiné
- schránku je vždy nutné vrátit na původní místo a zamaskovat



Keš v nádrži hlídá žralok
Jižní Morava - Ne vždy stačí při hledání keší jen dorazit na místo a podle nápovědy najít skrýš. Často kvůli nim musejí lovci šplhat do výšky, nebo se naopak potopit pod hladinu.
AŽ DO PĚTI. Extrémní keše lze vystopovat v lomech, na skalách nebo na vysokých stromech. „Náročnost se liší podle složitosti objevu, podle komplikovanosti výpočtu souřadnic nebo i podle terénu. Škála je od jedné do pěti. Jednička je nejsnazší a má být dobře přístupná i pro vozíčkáře. Na-opak pro nalezení kešky označené číslem pět platí, že se dá objevit jen s použitím určitých pomůcek, jako je loď, horolezecké vybavení a podobně," vysvětlila Iva Tržilová z České asociace geocachingu.
DO VODY. Lovci se musejí kvůli keši někdy i namočit. Po jedné takové pojmenované Žralok pravidelně pátrají poblíž Slavkova u Brna. K jejímu odlovu je potřeba se potopit do kalné vody retenční nádrže uprostřed polí. Poklad v hloubce asi dvou metrů navíc skutečně stráží asi dvoumetrový žralok. Ulovit se ji pokusila třeba Tereza Šestáková z Brna. „Potápění nebylo tak hrozné, ale voda byla tak kalná, že nebylo vidět dvacet centimetrů před sebe," vzpomněla žena. S pomocí tří přátel se ke keši nakonec dostala.
PO STOPĚ. Neobvyklé jsou také takzvané letter-box kešky. Fungují tak, že nadšenci kešku hledají pomocí různých obrázků nebo něčeho podobného. Jednu takovou vytvořila i Tržilová. „Byla to noční keš. Souřadnice kačery dovedly jen na první stanoviště. Bylo nutné mít s sebou svítilnu. Pak bylo třeba jít po odrazkách na další místa. V lese pokračovali podle pokynů v listingu dál a k tomu ještě plnili různé úkoly," popsala Tržilová.
I S PŘESPÁNÍM. Další typ keší je takzvaná multikeš. Při jejím odlovu je potřeba navštívit víc zastávek. Úskalí spočívá v tom, že jich může být pět, ale třeba taky rovnou padesát. Někteří lidé můžou lovit i dva dny s tím, že je nutné někde přespat. Je totiž třeba urazit až padesát kilometrů.
HLAVOLAMY. K vyřešení takzvaných mystery keší je kromě fyzické námahy třeba namáhat mozek. V mnoha případech se hodí znalost morseovky nebo základních šifer. Existují však i keše, které zvládne vyluštit jen úzká skupina lidí, jako IT specialisté.

Tomáš Berka o keších říká:
Jsem dítě, chovám se jak James Bond
Tišnov - V garáži si vyrobil už přes čtyřicet keší. A ne jen tak ledajakých. Nad výrobou jedné stráví klidně i dva měsíce. „Při lovu keší jdu po kvalitě, ne po kvantitě. Proto se snažím vyšperkovat i svoje kousky," svěřuje se jedenačtyřicetiletý Tomáš Berka z Tišnova na Brněnsku, v keškařské komunitě známý jako Berx.cz.

Keše se dají hledat třeba jen s mobilním telefonem. Jedna z nich je ukrytá poblíž místa na snímku. Její tvůrce je Tomáš Berka z Tišnova na Brněnsku, mezi keškaři známý jako Berx.cz.


Jste druhý nejoblíbenější majitel keší v České republice. Proč?
Snažím se je vyrábět jinak. Většina lidí udělá keš jen jako schovanou plastovou krabičku a tím to končí. To není nic pro mě, vždy se snažím o něco originálního. Možná zajímavé taky je, že se pokouším vše vyrábět ze zbytků, z recyklovaných věcí. Musí to být pro mě ovšem zábava, nechci do kešek investovat velké peníze.


Na čem třeba teď pracujete?
Snažím se dělat kešky, které vyžadují použití různých fyzikálních zákonů. Vzduch, magnetismus, vodu, elektřinu a tak. Nejde ale o to, že něco jednou zapálím a objeví se keš. Je třeba, aby ji pak mohli odlovit i další. Proto mám trochu problém s ohněm. Taková keš mi ještě chybí.


Jak si vybíráte, kam keš umístíte?
Je to hodně rozšířená hra, proto je největší problém najít místo, kde ještě žádná není. Aspoň ve městě. A mě baví právě spíš městské a průmyslové keše než lesní. Může to být klidně i škaredá krabička, ale užiju si to třeba někde na hodně frekventovaném místě, kdy je keš pěkně zamaskovaná, abych se musel chovat nenápadně. Jsem prostě dítě. Líbí se mi, když se můžu chovat jako James Bond. Jsou i lidé, kteří keše úmyslně ničí.


Stalo se vám to někdy?
Už několikrát. Jednou jsem založil keš také v Praze. Asi po roce a půl ji tam někdo zničil. Na internetu jsem dokonce našel video, jak ji ten člověk spálil.

Autor: Hana Florianová, Martina Řihánková
2. 8. 2015

pondělí 20. července 2015

51. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO

Drazí kačeři i mudlopřátelé :-) termíny jsou už pevně pevně dány, takže jen připomínáme:

Co: 51. TIŠNOVSKÉ GEOPIVKO
Kdy: úterý 21. července 2015, od 19:00
Kde: hospoda "U palce", http://www.upalce.cz/, N 49° 21.018' E 016° 25.227'

Jelikož je léto v plném proudu, sejdeme se opět na zahrádce. Takže se tešíme na hojnou účast v příjemné společnosti Dalešic, Poutníka, domáciho hambáče, Kavkazského šašlíku, nakládaného hermelínu, grilovaného hermelínu, utopence, ...

Pokud máte rádi geocaching, Tišnov a naše kešky :-), tak jste vítáni. Rádi se seznámíme s dalšími stejně postiženými lidmi. Jen nám o své účasti dejte vedět, buď přes e-mail nebo jako komentář pod oznámením na těchto stránkách. Potvrďte jak závaznou, tak i nezávaznou účast, ať víme, kolik se nás sejde a můžeme zamluvit potřebnou kapacitu. Jinak vás ke stolu nepustíme :-)

Pokud bude zájem, může opět proběhnout „nábor“ nových členů :-) Také věříme, že proběhne i setkání s našim dorostem z Tišnovské geokofoly. Kdo a zda někdo vůbec připraví tradiční geopivkovou keš zatím ještě není rozhodnuto. 

neděle 19. července 2015

Volná hodina

GC5Z686 Volná hodina
Cache by berx.cz

Je tomu již pár let co se Oleg Rečák snažil prosadit jednu z jeho revolučních myšlenek s názvem:

„ Volná hodina “.

Jeho vynález se zakládal na poznatku, že lidé se pořád za něčím honí, dělají spousty věcí a většinou pro někoho jiného a na sebe jim vůbec nezbývá žádný čas.
Tak Oleg vymyslel, aby byl uzákoněný jen jedenáctihodinový časový cyklus, kde onu hodinu do dvanácti bude každý občan povinně věnovat jen sobě. Co v této době bude člověk dělat, záleží jen a jen na něm a nikdo na světě jej v tuto dobu nemůže do ničeho jiného nutit.
Tato, určitě přelomová, myšlenka se bohužel neujala a byla velmi nevybíravě smetena ze stolu.
My jsme však nezapomněli a aspoň touto cestou se snažíme toto připomenout .

Moje představa prototypu, Rečákových hodin.

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak tuto myšlenku „ Volné hodiny“ přenést do geocachingu.
Nakonec jsem zvolil tuto variantu, kde máte možnost si SVOJI hodinku vychutnat třeba touto keší. Pevně věřím, že Vám odlov hodinu určitě nezabere a budete se moci věnovat i něčemu pro Vás příjemnějšímu. Nicméně i zde máte možnost si onu hodinku vychutnat.

Jak na keš:

K odlovu této keše budete určitě potřebovat 1x tužkovou baterii „AA“ 1,5V a dále musíte dodržet nějakou ze tří možností:
  1. Vyluštit tajnou šifru ( viz foto v galerii ).
  2. Znát přesný čas narození Olega Rečáka (stačí – hodina : minuta).
  3. Vzít si ke keši sebou špendlík, nebo nějaký magnetický materiál. (doporučuji)
  4. Tužku, na zápis do logbooku (určitě tam zase není).

Vemte si tyto věci k odlovu.

Prosím dodržujte návod u keše. K odlovu není potřeba hrubá síla. Špendlík nikam nepíchejte, slouží jen jako kovový materiál a mne se k odlovu osvědčil nejlépe. Chovejte se ke keši ohleduplně.
Keš není určená k výměně čehokoliv, tak do ní nic nevkládejte. Při parkovaní dodržujte dopravní předpisy.

Želva Vodní

GC5X3BW Želva Vodní
Cache by Lugia010719d1


Chovejte se ke keši jako k vlastní. Hlavně nenápadně!
Be very careful when handling the geocache. Stealth required!



Speciální poděkování pro Marťuli za pomoc při zakládání, nápady a průběžný betatest
Special thanks to Marťuli for help, ideas and continuous betatesting

Noví členové Tišnovského geopivka

Jubilejní 50. tišnovské geopivko nám přineslo i dva nové členy. Vítáme je mezi náma...


Project Geocaching - Live Map

Project Geocaching přišel s novinkou - vlastní mapou keší. Takže pokud někomu z Vás ta klasická od GS nevyhovuje, zde máte alternativu. Zatím v BETA provedení.

http://project-gc.com/Tools/LiveMap




Do nitra Květnice EXTRÉM 2015

Sice se spožděním, ale přece přidáváme informaci o dalším ročníku eventu Do nitra Květnice EXTRÉM.

Cache by safarici

Do nitra Květnice EXTRÉM 2015
Zveme vás na prohlídku útrob veřejnosti nepřístupné Královy jeskyně na Květnici.

Jeskyně byla objevena náhodně 28. 5. 1972 na severovýchodním svahu Květnice. Byla pojmenována po Aloisi Královi, čestném občanu města Tišnova, objeviteli Demänovských jeskyní. Jeskyně je značně členitá a poměrně rozlehlá. Propasti a spodní část jeskyně jsou na výzdobu chudší, sintrové povlaky a vodopády jsou však mohutnější.
Králova jeskyně je nejznámější speleologickou lokalitou oblasti. Vchod leží na severním svahu cca 100 m od vrcholu. Jeskyně je 700 m dlouhá a 72 m hluboká, původní přirozený vchod je již zasypán a jeskyně je přístupná nově proraženou štolou. Staré části, známé už od objevu jeskyně v roce 1972, tvoří několik svažitých dómů spojených spletitými chodbami. Sintrová výzdoba zde není příliš patrná, za zmínku stojí vykrystalizovaný ametyst a baryt na několika místech. Stěny chodeb jsou jasně korodované, členité, porostlé pisolitovou a nástřikovou výzdobou. Jsou zde patrna dvě ohraničená jeskynní patra.
Horní patro je horizontálně uloženo asi 10 m pod povrchem, je z větší části uměle vyklizeno a je korozívně a erozívně modelované. Má bohatou krápníkovou výzdobu s krápníky různé délky a síly a s dvěma sintrovými jezírky s plochou 5 m2. Výsledkem práce jeskyňářů byly drobné objevy v roce 1974 jako Rotunda, Závalový komín, Komín hrůzy nebo Ztracené komíny.
V roce 1976 - 77 byla vyražena štola zpřístupňující horní patro jeskyně. Dlouholetá a cílevědomá práce speleologů byla postupně odměněna objevy dalších prostor tohoto jeskynního systému. V roce 1984 byla objevena Dobišarova jeskyně s unikátní výzdobou v podobě brček až 160 cm dlouhých. O pět let později pak bylo nalezeno pokračování směrem do masívu hory. Nové prostory jsou cca 450 m dlouhé. Uvedené délky jsou relativní, neboť ještě všechny chodby nejsou dostatečně prozkoumány vzhledem k mimořádně bohaté sintrové výzdobě, v jejíž ochraně může jít místní skupina příkladem. Dominantní je zde brčková výzdoba s výrůstky a čistě bílá pisolitová forma sintru. V centru spletitých a členitých chodeb je 55 m hluboká Tišnovská propast se třemi mezistupni. Vystrojena je lany. Tišnovský dóm o rozloze 28x18x12 m je dosud největší volnou prostorou na Květnici. Kanály, komíny a chodby ucpané sutí a terra rossou, nalézající se v některých perspektivních oblastech, dávají tušit, že tyto objevy nebyly zdaleka poslední.
Spodní patro má zcela jiný charakter. Je ucpané jílovými splachovými sedimenty, kde dominuje terra rosa a jílovité hlíny. Na tvarech se již začíná projevovat vliv termálního krasovění. Chodby jsou velmi členité, výzdoba výhradně pisolitová. Za velkých dešťů je zde nepatrný tok, který se propadá přímo v Tišnovském dómu. Sedimenty tvoří převážně terra rosa.
V nejnižším bodě jeskyně se návštěvník ocitne zhruba 70 metrů pod vrcholem. Tento prostor byl objeven v roce 1989, až do roku 2007 se tam ale nebylo možné dostat jinak než po laně.





Informace převzaty z http://old.speleo.cz/ a http://www.tisnov-mesto.cz/.
Foto http://www.daily-d.com/.

O co půjde?
Jak již bylo výše zmíněno jeskyně sestává ze dvou pater. Horní je více méně klasickou prohlídkou jeskynního systému vhodnou i pro děti. Jelikož je ale jeskyně veřejnosti nepřístupná, nejsou tam betonové chodníky a díky srážkám je bláto všude. Spodní část lze považovat za náročný terén, kde se počítá s plazením a lezením po žebřících a špinaví budete od hlavy k patě. Spodní patra doporučujeme pouze zdatným jedincům a dětem od 10 let, které se nebojí. Sestup dolů nedoporučujeme jedincům prostorově výrazněji řešeným :-D Místy jsou opravdu úzké komíny a neradi bychom k vašemu vyproštění volali báňskou záchrannou službu (JaCG by mohl vyprávět :-D)
K žádným výrazným změnám v pravidlech oproti loňskému ročníku nedošlo a dva souběžné eventy ve stejný čas a na stejném místě už není možné pořádat. Proto jsme se rozhodli uspořádat event pouze ve variantě T5 Extrém.
Stejně tak jako loni i letos bude k dispozici jeden zkušený speleolog navíc, se kterým si můžete mimoeventově prohlídnout horní „lite“ část jeskyně. Takže pokud se vydáte na eventovou prohlídku dolních pater, můžete s sebou vzít i zbytek rodiny. Stejně tak pokud víte, že spodní patra jsou nad vaše fyzické i psychycké možnosti a nejde vám jen o ten bod, mužete se za námi stavit a projít si mimoeventově horní části jeskyně. V případě, že byste měli zájem pouze o neeventovou prohlídku horních pater, dejte nám o tom vědet pomocí Write Note.
Prohlídky budou vedeny zkušenými speleology. Prolézt dolní patro nám bude trvat asi hodinu. Pro letošní ročník jsme se s jeskyňáři domluvili na „nové“ trase ;-)
PROSÍME, pečlivě zvažte vaše fyzické i psychické možnosti!
Kapacita eventu je omezená, dolů se podívá celkem 6 skupin po 8 lidech (2x 13:00-14:00, 2x 14:00-15:00 a 2x 15:00-16:00). Pořadí logů Will Attend určuje pořadí zápisů jednotlivých lidí do skupin.
Malé ohlédnutí za předešlými ročníky ;-)
Doporučené vybavení
Pro zkoumání spodního patra doporučujeme nějaké pracovní oblečení, rukavice a pevnou obuv, která se také umaže. Vzhledem k tomu, že dole budou současně vždy dvě skupiny po osmi lidech, tak pokud máte vlastní helmu a svítilnu - čelovku, určitě si je vezměte s sebou. Do will attend logu uveďte, jestli si berete vlastní helmu se světlem. Další helmy a svítilny budou zajištěny, dětské velikosti bohužel nejsou k dispozici, takže pokud dolů půjdou děti, vezměte jim aspoň přilbu na kolo.
Cena
Cena prohlídky dolních pater byla stanovena na jednotnou cenu 50,- Kč za osobu.
CWG
CWG budou za standardní cenu 10,- Kč/ks. I letos jsme ale pro vás nachystali další možnost vzpomínky na akci v podobě Czech Geo Square (SQ), také za cenu 10,- Kč/ks. Do logu pište počet CWG a SQ, o které máte zájem.
Seznam přihlášených

.


.


.


SQ Safarici T5 SQ Tišnovské geopivko

čtvrtek 28. května 2015

Tišnovský trojboj


TIŠNOVSKÝ TROJBOJ


V červnu tohoto roku oslaví Tišnovské geopivko své padesáté výměsící (to je něco jako výročí, ale po měsíci ;-) ). Jinými slovy – bude prostě padesáté tišnovské geopivko. Docela dobrá příležitost dát tomuto setkání pro jednou punc oficiality a našim návštěvníkům možnost získání eventového bodu.

Organizace eventu
Event začíná v sobotu 27. 6. 2015 ve 13:00 na uvedených souřadnicích. Od 13:00 do cca 17:00 bude probíhat samotný event Tišnovský trojboj. Zhruba po hodině (doba nezbytná na úklid propriet a přípravu) začíná další, již nebodovaná akce – 50. tišnovské geopivko. Tato akce bude pro členy TGP zdarma, ostatní se mohou zúčastnit za poplatek 200 Kč, který bude vybírán na místě V ceně tohoto poplatku je jídlo (bude grilování) a pití kolik kdo vypije (bude bečka). Na místě je možné i přespat (karimatky a spacáky s sebou).

Tišnovský trojboj Ač se sice náš spolek jmenuje „Tišnovské geopivko“, občas si i my (alespoň někteří z nás) rádi zasportujeme. A tak jsme se rozhodli poměřit síly s ostatním kačerstvem v několika náročných disciplínách.
Podle počtu přihlášených (či lépe dorazivších) účastníků vytvoříme družstva o 3 až 6 členech. Družstva potom budou soutěžit ve třech hlavních (více bodovaných) a několika doplňkových (méně bodované) disciplínách.

Umístění a ceny Celkový součet bodů ze všech disciplín určí výsledné pořadí jednotlivých týmů. Při shodnosti bodů je rozhodující lepší výsledek z hlavních disciplín.

Hlavní ceny jsou určeny jen pro týmy, složené z nečlenů TGP. Pokud tedy například týmy TGP obsadí 1,2 a 4 místo, rozdělí se ceny mezi v pořadí 3, 5 a 6 tým.

Zlatá cena: Volná vstupenka pro celý tým na 50. tišnovské geopivko
Stříbrná cena: Sada momentálně dostupných CWG od členů TGP
Bronzová cena: Překvapení (čekáme co sponzor dá)

Hlavní disciplíny

Hlavních disciplín se zúčastní všechny týmy a každý právě jednou.

Badminton
Soutěž v badmintonu bude organizována podle počtu přišedších. Při malém počtu týmů můžeme hrát každý s každým, při počtu větším než 7 týmů však rozlosujeme počáteční zápasy a bude se hrát pavouk. Hraje se zkrácená čtyřhra. Z každého týmu mohou nastoupit dva hráči, kteří se v jednotlivých zápasech mohou prostřídat. Hraje se do 10 bodů a na minimálně dva vítězné.
Za každé vítězství získává tým 10 bodů do celkového hodnocení.



Petangue
Podobně i soutěž v petangue bude organizována pole počtu účastníků. Pravidla petangue si prosím předem nastudujte například zde http://petanque.cstv.cz/petanque/struc_pr.html, aby nedocházelo ke zmatkům a nedorozuměním na hřišti. Za každé vítězství získává tým 10 bodů do celkového hodnocení.



Lukostřelba
Zúčastní se všichni hráči z týmu. Každý má k dispozici tři šípy, kterými se snaží trefit do terče.
Celkový počet bodů je dán jako součet hodnot všech zásahů všech členů, podělený počtem členů v týmu.



Doplňkové soutěže

Doplňkové soutěže mají dvojí účel. Za prvé slouží k ukrácení času čekajících hráčů. No a za další zde můžete nasbírat mnoho cenných bodů, které vám úspěšnější týmy sebraly v hlavních disciplínách. Doplňkových soutěží se může (ale nemusí) zúčastnit libovolný počet hráčů z každého týmu (třeba všichni). Každý má nárok na jeden pokus.
Doplňkové soutěže budou zahájeny společně s hlavními disciplínami, končit budou v 16:00.

Lezení na strom (jumarování)
K dispozici budou dvě lezecká místa. Pro méně zkušené, kteří si lezení chtějí jen vyzkoušet zde bude malý, cca pětimetrový výstup. Nebodovaný.
Zkušenější lezci mohu nasbírat nějaké další body. Jak? Při přípravě eventu provede prvovýstup na tomto, cca 12m dlouhém laně náš nejlepší tišnovský lezec Šafařík. Jeho čas bude takový etalon. Kdo dosáhne stejného či lepšího času, získá pro svůj tým 10 bodů. Za každých celých 10s zpoždění se pak odečítá jeden bod.
Příklad: Etalonový (Šafaříkův) čas je 2:13. Když někdo vyleze za 2:45, je to o 32s pomalejší, tedy o 3 body méně. Celkem tedy 10 – 3 = 7 bodů.

Házení vlaštovek
Hráč dostane list A4 papíru. Z něj může složit jakýkoliv vzor papírové vlaštovky. Poté se hodem z definovaného místa snaží, aby jeho výtvor uletěl co nejdelší vzdálenost. Budou určeny hranice, jejichž překonání znamená získání příslušného počtu bodů.
Poznámka: Vlaštovka je pro účely této soutěže definována jako papírové letadélko z jednoho listu kancelářského papíru A4 gramáže 80g, které musí mít nosné plochy o rozměrech minimálně 10 cm2. Jako „vlaštovku“ tedy neuznáme například zmačkanou papírovou kouli či kámen, obalený papírem.

Vrh CWG
Hráč dostane prototyp prvního CWG ‚byl ke shlédnutí v muzeu geocachingu na eventu „Narozeniny Olega Rečáka“. A podobně jako u hodu vlaštovkou i zde půjde o to, aby se mu podařilo jakýmkoliv stylem překonat co nejvzdálenější z bodovaných hranic.

Střelba ze vzduchovky
Soutěžící dostane k dispozici 5 ran a vzduchovkový terč. Bodové hodnocení této soutěže bude součet všech zásahů / 4, zaokrouhleno matematicky na celá čísla. Příklad: Zásahy 9,9,8,2,1. Součet je 29. 29/4 = 7,25. Zaokrouhleno = 7.

Střelba z pistole
Využijeme toho, že v blízkosti našeho eventu se nachází střelnice Střeleckého klubu Tišnov a že někteří členové TGP vlastní zbrojní průkaz. Bude-li mít někdo zájem bude si moci vyzkoušet střelbu z pistole. K dispozici bude určitě pistole ČZ vzor 70 ráže 7,65. A možná bude i něco lepšího. ;-) Střílet mohou i účastníci bez zbrojního průkazu. Minimální věk je zde z pochopitelných důvodů stanoven na 18 let.
Jelikož střílení je trochu náročnější koníček, budeme u této soutěže (jako u jediné) vybírat registrační poplatek 100 Kč, splatný na místě. Poplatek se využije na nákup střeliva, terčů, obvazů a krevních konzerv, odměnu lékaře a pronájem střelnice.
Z organizačních důvodů nebude střelba probíhat kontinuálně jako ostatní doplňkové soutěže, nýbrž budou vyhlášeny dva termíny ve kterých se na střelnici půjde ve skupině. O termínech bude vyvěšená informace u hlavního stanu.
Prosíme účastníky, aby nás o zájmu o střelbu z pistole informovali již při přihlášení na event ve svých „will attend“ lozích. Z důvodu nákupu munice potřebujeme znát co nejpřesněji počet zájemců.
Bodování bude podobné jako u vzduchovky. Každý bude mít k dispozici 8 ran. Koeficient, kterým se bude dělit bude 5.

Závěrečné informace

Pořadatelé si vyhrazují právo zde vypsaná pravidla kdykoliv změnit podle aktuální situace (počasí, malý či naopak neočekávaně velký počet účastníků apod.).

Do „Will attend“ logů prosím pište, zda se budete chtít zúčastnit i 50. tišnovského geopivka (alespoň orientačně musíme vědět, kolik bude potřeba surovin). Dále zda se bude chtít zúčastnit střelby z pistole (totéž, ale s náboji a s terči) a konečně samozřejmě, zda si budete přát eventové CWG.

Prosíme účastníky motoristy, aby nejezdili auty až přímo k místu konání eventu. Není tam mnoho místa na zaparkování, cesta je úzká a navíc pokračuje do chatové oblasti takže se dá předpokládat, že v sobotu zde budou chtít jezdit mudlové. Ve waypointech uvádíme dvě doporučená parkoviště.

CWG Tisnovske geopivko SQ Tisnovske geopivko

Studánka U Širokýho proudu

Cache by honza.h

Studanka U Sirokyho proudu


Studanka se nachazi cca 50 m od lesni cesty vedouci z obce Sentice k rece Svratce a chatove osade U sirokyho proudu. Misto je oznaceno informacni ceduli. V roce 2010 ji spolecnost Lesy mesta Brna, a.s. zrekonstruovala.

Studanka

Ke studance

Ke kesi...
Jako vychozi bod pro cestu ke kesi doporucuju horni konec Sentic. Autem (ani jinyma dopravnima prostredkama s motorem) do lesa nevjizdejte. Cestu ze Sarky (ac to bude o hodne bliz) nedoporucuju, pokud se vam nechce brodit Svratka. Idealnim dopravnim prostredkem by mohlo byt kolo ;-)
Kesi je butylka od nejakejch dobrot pro frajery z posilovem. Par veci na vymenu se do ni vejde. Zamereni probehlo necekane s odchylkou +- 3m, ale necekal bych zde nejaky extra silny signal, spis naopak. Proto doporucuju podivat se na fotohint.
Keska si neklade za cil ohromit navstevniky svym provedenim nebo listingem na urovni vedecke prace. Na jedno i druhe mame v Tisnove jine borce :-) Bude to proste jen snadny bod na hezkem miste, ktery snad potesi i sam o sobe ;-)
Preji uspesny a nicim neruseny lov ;-)

Zdroj: estudanky.eu
honza.hCWG Tišnovské geopivko